| Product Name | 3mm Textured Honeycomb Sandwich Panel PP Honeycomb Board Polypropylene Honeycomb Panel |
|---|---|
| Brand | POLYFAVO |
| Material | PP |
| Thickness | 2.7-30mm |
| Width | Max 1600mm |
| Product Name | Rough Textured 10mm Black PP Honeycomb Board For Flight Case |
|---|---|
| Brand | POLYFAVO |
| Material | PP |
| Thickness | 2.7-30mm |
| Width | Max 1600mm |
| Durability | High Durability |
|---|---|
| Moisture Resistance | Waterproof |
| Chemical Resistance | Excellent |
| Sound Insulation | Excellent |
| Heat Insulation | Excellent |
| Fire Resistance | No |
|---|---|
| Environmental Friendly | Yes |
| Weight | 600gsm-3500gsm |
| Surface | Fabric Lamination |
| Use | Automotive Panel, Pallet Sleeve Box, Printing |
| Sound Insulation | Excellent |
|---|---|
| Moisture Resistance | Waterproof |
| Surface | Fabric Lamination |
| Material | PP Honeycomb Board |
| Use | Surface Protection |
| Environmental Friendly | Yes |
|---|---|
| Strength | High Strength |
| Recyclability | Recyclable |
| Heat Insulation | Excellent |
| Moisture Resistance | Waterproof |
| Surface | Fabric Lamination |
|---|---|
| Durability | High Durability |
| Moisture Resistance | Waterproof |
| Recyclability | Recyclable |
| Strength | High Strength |
| Use | Surface Protection |
|---|---|
| Fire Resistance | FR |
| Recyclability | Recyclable |
| Thickness | 3mm 5mm |
| Surface | Fabric Lamination |
| Material | PP Honeycomb Board/ Bubble Guard |
|---|---|
| Thickness | 8-15mm |
| Width | 1300/1500mm |
| Length | Custom |
| Control | Siemens |
| Material | PP Honeycomb Board/ Bubble Guard/PP Corrugated Board |
|---|---|
| Thickness | 3-6mm,8-15mm |
| Width | 1300/1500mm |
| Length | Custom |
| Control | Siemens |