| Product Name | POLYFAVO Double Honeycomb Panels For Packaging PP Honeycomb Sheet |
|---|---|
| Brand | POLYFAVO |
| Material | PP |
| Thickness | 2.7-30mm |
| Width | Max 1600mm |
| Product Name | High Stiffness PP Honeycomb Panel With Nonwoven Honeycomb Core Panels |
|---|---|
| Brand | POLYFAVO |
| Material | PP |
| Thickness | 2.7-30mm |
| Width | Max 1600mm |
| Product Name | PP Honeycomb Packaging Box HDPE Pallet Sleeve Box For Logistic Transfer |
|---|---|
| Brand | POLYFAVO |
| Material | HDPE + PP |
| Color | Black,Blue,Grey,etc. |
| Logo | Customized Logo Acceptable |
| Lightweight | Yes |
|---|---|
| Material | PP |
| Width | 1200mm |
| Recyclable | Yes |
| Surface | Smooth |
| Lightweight | Yes |
|---|---|
| Anti-Static | No |
| Material | PP |
| Recyclable | Yes |
| Printable | Yes |
| Width | 1200mm |
|---|---|
| Printable | Yes |
| Material | PP |
| Anti-Static | No |
| Corrugated | Yes |
| Durability | High Durability |
|---|---|
| Moisture Resistance | Waterproof |
| Chemical Resistance | Excellent |
| Sound Insulation | Excellent |
| Heat Insulation | Excellent |
| Sound Insulation | Excellent |
|---|---|
| Moisture Resistance | Waterproof |
| Surface | Fabric Lamination |
| Material | PP Honeycomb Board |
| Use | Surface Protection |
| Fire Resistance | No |
|---|---|
| Environmental Friendly | Yes |
| Weight | 600gsm-3500gsm |
| Surface | Fabric Lamination |
| Use | Automotive Panel, Pallet Sleeve Box, Printing |
| Material | PP |
|---|---|
| Thickness | 3-30mm |
| Color | White, Black, Grey, Blue Etc |
| Structure | Honeycomb |
| Grade | Antistatic, Packaging, Corona, Conductive |